غرور خوب هست یا بد؟


متن پیام شما 1398/05/26
سلام و عرض ادب همیشه به ما گفتن که غرور چیز خوبی نیست و باید ازش دوری کرد. اما توی جامعه ای که بنده می بینم اگر غرور کافی نداشته باشیم بین دیگرن محو می شویم. درواقع هر چقدر که بیشتر بخواهیم بیشتر دیگران از ما حساب می برند. و هر چه بیشتر به دیگران خوبی کنیم و برای آن ها اهمیت قائل شویم، کم تر ما را میبینند. این برداشت من از حدود 30 سال عمری که سپری کرده ام می باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید که این برداشت درست هست یا خیر؟ و چه راه کاری برای آن وجود دارد؟ ممنون

پاسخ مشاور 1398/05/27

سلام با چاشنی طروات سیب سرخ پاییزیsmiley
تکبر و غرور با عزت نفس و دوست داشتن خود دو تا مورد متفاوت هستن.
عزت نفس یک مجموعه کلی هستش که اعتماد به نفس رو هم شامل میشه و ریشه اش بر میگرده به دوست داشتن خود.ما وقتی خودمونودوست داریم و در درون خودمون به آرامش و صلح رسیدیم میتونیم به بقیه افراد هم عشق بورزیم و وقتی عزت نفس داشته باشیم میتونیم چیز هایی که باعث رنجش ما میشن در زندگی رو حذف کنیم.مثلا مهارت نه گفتن به ما کمک میکنه موارد ناخواسته ای که برای ما پیش میان رو کنار بزاریم.
اما تکبر و غرور منجر به اذیت دیگران میشه و باعث میشه دیگران از ما برنجن.
اجازه بدید یه مثال براتون بزنم.
توی یک مجموعه مدیری رو در نظر بگیرید که روابط عالی و دوست داشتنی رو با کارکنانش داره.این مدیر گرچه با کارمندانش روابط خوبی داره اما این روابط خوب باعث این نمیشه کم کاری کارمندانش رو نبینه و از خطاهاشون چشم پوشی نکنه و دلیل ازشون نخواد.این مدیر خودش رو دوست داره،عزت نفس داره(بخاطر بازخواست کارمندانش به دلیل کارای اشتباهشون)و به کارمندانش هم احترام میزاره و هواشونو داره.
اما در طرف دیگه مدیری رو در نظر بگیرید که که فقط و فقط به فکر خودش و خودش رو بسیار بالا تر از هر کسی میبینه.باکارمندانش به خوبی رفتار نمیکنه و همه از دستش ناراضی ان و بخاطر ترس از دست دادن کارشون نمیتونن حرفی بزنن!
خب طبیعتا میدونیم در کدوم محیط کار آرامش بیشتری حاکم و نتیجه و آینده کدوم مجموعه موفق تر خواهد بود.
سعی کنین عزت نفس خودتون رو افزایش بدید.یقینا از نتایج این امر ، برقراری روابط بهتر و کسب نتایج عالی تر خواهد بودبرچسب ها
مشاوره کسب و کار غرور غرور خوب هست یا بد؟ غرور داشته باشیم یا داشته باشیم؟ هر آنچه در مورد غرور باید بدانیم روانشناسی