کارمندان سوئدی : بهره وری بیشتر ،کار کمتر، تجربه‌ی موفق

این تناقضی است که همیشه در دل بهره وری وجود داشته است: با اینکه ساعت‌های کاری بیشتر همیشه بهترین راه حل برای افرادی است که به دنبال بهره وری هستند اما شاید باورکردنی نباشد در اغلب مواقع با کار کمتر می توان نتیجه ی بهتری گرفت.

باورشهری در سوئد اخیراً تجربه‌ای عینی در این زمینه داشته است که شاید نظر شما را عوض کند. سال گذشته مقامات شهر گوتنبرگ متوجه شدند در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان این شهر که به صورت غیر دولتی اداره می‌شوند با مشکل فرسودگی شغلی مواجه‌اند. یکی از پرستاران این شهر به روزنامه‌ی گاردین گفته بود «ما از دهه ی ۱۹۹۰ با مشکل ساعت‌های کاری طولانی و کمبود پرسنل مواجه بوده‌ایم. دیگر نمی‌توانیم به این روند ادامه دهیم. خستگی مفرط در میان بخش پرستاری و نگهداری، باعث بیماری و افسردگی تعداد زیادی از کارکنان شده است. متعادل نبودن کار و زندگی برای هیچ کس خوب نیست».

بدین ترتیب بود که مسئولان شهر گوتنبرگ وارد عمل شدند. آنها ساعات کاری شیفت‌های یک مرکز پرستاری را از ۸ ساعت در روز، به ۶ ساعت کاهش دادند و برنامه‌ی کار هفتگی کارکنان مورد نظر خود را در ازای همان حقوق قبلی به ۳۰ ساعت رساندند.

اما این تجربه چه تأثیری روی رابطه‌ی ساعات کاری و بهره وری داشته است؟ مرکز مورد بحث با نام سوارتدالنس، با همکاری یک مرکز دیگر به عنوان ناظر، پیامدهای این تغییرات را با دقت زیادی دنبال می‌کند.

همانطور که انتظار می‌رفت همه از این موضوع خوشحال هستند و کیفیت مراقبت از سالمندان بهبود پیدا کرده است. به گزارش گاردین «هنوز برای استناد به نتایج این پژوهش خیلی زود است، اما آنگونه که به چشم می‌‌آید پرستاران مرکز سوارتدالنس، انرژی بیشتر، استرس کمتر و زمان بیشتری برای رسیدگی به بیماران و سالمندان دارند.

بیماران آنها نیز در نتیجه‌ی این تغییر رضایتمندتر و آرام‌تر به نظر می‌رسند. هزینه‌بر بودن این کار نیز تقریباً به همین میزان قابل انتظار بود. مسئولان شهر گوتنبرگ مجبور بودند برای پوشش کامل برنامه‌ی جدید، با هزینه‌ای حدود ۱ میلیون دلار، ۱۴ نیروی کار جدید استخدام کنند.

این مقدار پول شاید هزینه‌ی سرسام آوری به نظر برسد اما گوتنبرگی‌ها اعتقاد دارند این پول به درستی هزینه شده است. مسئولان این شهر طرح مذکور را به پزشکان یک بیمارستان محلی نیز تعمیم داده‌اند و یک شهر دیگر در شمال سوئد نیز از برنامه‌ی مشابهی پیروی کرده است. با این حال در صورت انتصاب رهبران جدید، انتخابات همگانی می‌تواند این طرح را متوقف کند.

اما این چه ارتباطی به عامه‌ی کارآفرینان دارد؟

این موضوع قطعاً برای پرستاران مراکز بهداشتی سوئد که با مشکل کار زیاد دست به گریبان بوده‌اند خوشحال‌کننده است. اما در برابر عامه‌ی کارآفرینان دیگر نقاط جهان چه حرفی برای گفتن دارد؟ تجربه‌ی گوتنبرگ نشان می‌دهد بهره وری فقط کارِ بیشتر کشیدن از کارمندان نیست. مادامی که تولید محصولات مصرفی در بنگلادش و ویتنام را از معادله کنار بگذاریم، بهره وری، تعادلی است میان کیفیت و کمیت. شاید گاهی بتوان با ساعات کاری طولانی کمیت را بالا برد، اما این کار قطعاً به قیمت نزول کیفیت تمام خواهد شد.

اگر از این زاویه به بهره وری نگاه کنیم، ساعات کاریِ بیشتر، اغلب مواقع به انجام کار معنادارِ کمتر ترجمه خواهد شد. این فقط در مورد مشاغل حساسی نظیر پرستاری صدق نمی‌کند.

مراکز نگهداری از بیماران و سالمندان گوتنبرگ برای انجام این آزمایش از مراکز خدماتی تویوتا در آن شهر الهام گرفته‌اند. آنها بیش از یک دهه پیش ساعات کاری کارمندان خود را به ۳۰ ساعت در هفته تقلیل داده بودند.

تا ۲۵ درصد سود بیشتر، کاهش قابل توجه ترک شغل، و استفاده ی کاراتر از تجهیزات گران قیمت فروشگاه و در نتیجه هزینه‌های اساسی کمتر، باعث شده است مارتین بنک، مدیر اجرایی تویوتا، هیچگاه به فکر بازگرداندن اوضاع به حالت سابق نباشد. او در این باره به گاردین گفته است «کارکنان با این برنامه احساس بهتری دارند، ترک شغل در میان آنها کاهش یافته و جذب نیروی کار جدید آسانتر شده است. همه از این موضوع راضی هستند».

نظریه‌ی ساعات کاری کمتر

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که با نظریه راحت‌تر از شواهد این‌چنینی متقاعد می‌شوید، باید بگوییم در پشتیبانی از تجربه‌ی گوتنبرگ در افزایش بهره وری با کار کمتر، تا دلتان بخواهد داده‌های سخت وجود دارد.

مثال تویوتا نیز نشان می‌دهد این کار حتی به سود بیشتر نیز منجر خواهد شد. کوارتز در کنار گزارشی که از تجربه‌ی سوئدی‌ها تهیه کرده به بخشی از این داده‌ها پرداخته است.

کوارتز می‌نویسد: «سال گذشته جان پنکاول، اقتصاددان دانشگاه استنفورد، اثبات کرد برونداد شرکت‌ها متناسب با ساعات اضافه کاری افزایش پیدا نخواهد کرد. در واقع، بنابر یافته‌های او تعداد ساعات کاری وقتی از میزان خاصی عبور کند، برونداد کاری افزایش کندتری خواهد داشت. بریتانیایی‌ها به نقل از گزارش اداره‌ی آمار ملی، از فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها بیشتر کار می‌کنند، اما نسبت به همتایان هم قاره‌ای خود به طور متوسط بین ۲۷ تا ۳۱ درصد خروجی کمتری دارند. امریکا در این زمینه پس از لوکزامبورگ در رده ی دوم جهان قرار دارد.

این در حالی است که طبق داده‌های سازمان همکاری و پیشرفت اقتصادی، امریکایی‌ها نسبت به همتایان لوکزامبورگی خود ۲۰ درصد زمان بیشتری صرف کار می‌کنند». روز به روز بر میزان داده هایی که نشان دهنده‌ی صحت این مسئله هستند افزوده می‌شود. این نشان می‌دهد ساعات کاری طولانی‌تر لزوماً به برونداد بیشتر منجر نخواهد شد. بنابر این واضح‌ترین درسی که می‌توان گرفت این است که افزایش کیفیت ساعات کاری به مراتب بیشتر از افزایش کمی آن به شما کمک خواهد کرد.